مقالات مرتبط

دیالوکس

1399/08/14

دیالوکس

دیالوکس (DIALux) یک نرم‌افزار مطرح در زمینهٔ محاسبات روشنایی است که تحت حمایت مجموعهٔ بزرگی از شرکت‌های تولیدکنندهٔ چراغ و لامپ، به صورت رایگان و بدون محدودیت ارائه می‌شود.

در این نرم‌افزار با وارد کردن اطلاعاتی همچون ابعاد اتاق و رنگ و بافت محیط می‌توان محاسبهٔ روشنایی را با توجه به فاکتورهای گوناگون همچون ابعاد اتاق و رنگ محیط و چراغ‌های موجود انجام داد. امروزه بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده چراغ اطلاعات فنی چراغ‌های خود را به صورت فایل‌هایی که پلاگین نامیده می‌شود ارائه می‌دهند و همچنین به‌تازگی، برخی شرکت‌های ایرانی تولیدکننده چراغ پلاگین‌های خود را ارائه داده‌اند و به همین دلیل استفاده از این نرم‌افزار در ایران بسیار رواج پیدا کرده‌است.

همچنین محاسبه خیرگی و میزان لوکس و شدت روشنایی از دیگر ویژگی‌های این نرم‌افزار می‌باشد.

نسخه جدید این نرم‌افزار Dialux evo می‌باشد که این نسخه تفاوت‌هایی با نسخه قدیمی دیالوکس دارد که از آن جمله می‌توان به گرافیک بالای Dialux evo و همچنین طراحی کل ساختمان به صورت یکجا نام برد.

نور اسپات چیست؟

1399/08/14

نور اسپات چیست؟

لامپ Spot

لامپ های Spot یا نقطه ای به طور معمول یک دسته نور از با زاویه تابش کمتر از ۴۵ درجه را تابش می کنند. نور ساتع شده از سمت لامپ Spot  را می توان با نور فانوس دریایی مقایسه کرد. در این لامپ، نور از یک نقطه به فاصله بسیار طولانی تر از لامپ تابش می شود که آن نقطه قابل به راحتی کنترل است

فلیکر نور چیست؟

1399/08/11

فلیکر نور چیست؟

فِلیکِر (Flicker) یا چشمک‌زدن نور پدیده‌ای است که به سوسو زدن نور لامپ اطلاق می‌شود و باعث می‌شود فرد زیر نور لامپ احساس نارضایتی کند. عامل اصلی این پدیده نوسان ولتاژ است و مصرف کننده‌هایی مانند کوره قوس الکتریکی، دستگاه جوشکاری، ادوات الکترونیک قدرت و ... که مصرف بالایی دارند می‌توانند باعث به وجود آمدن فلیکر شوند. مشاهده فلیکر برای هر شخصی متفاوت است و دلیل آن تفاوت در دستگاه عصبی افراد است و اینکه امکان دارد فردی متوجه وجود نوسانات لامپ بشود یا نشود. فرکانس فلیکرهایی که رخ می‌دهد در حد چند دهم فرکانس تولیدی و معمولاً بین ۸ تا ۱۰ هرتز متغیر است.

به عبارتی میتوان این پدیده را نیز به تغییر در فرکانس برق تغذیه نیز مربوط دانست.

تغییرات سریع جریان تغذیه کوره‌های الکتریکی (و سایر بارهای بزرگ نظیر دستگاه‌های نورد و دستگاه‌های حفاری) در مواقعی آنقدر زیاد است که منجر به تغییرات ولتاژ سیستم تغذیه گردیده و چشمک زدن لامپ را موجب می‌شود. به منظور به حداقل رساندن این اثرات لازم است که تغییرات ولتاژ را در سطح کمتر از مقدار مورد توافق (آستانه آزار) نگاه داشت. اصطلاح چشمک زدن ولتاژ (فلیکر ولتاژ) اغلب برای بیان کلیه اثرات نامطلوب تغییرات سریع ولتاژ به کاربرده می‌شود.

نورپردازی آشپزخانه

1399/07/30

نورپردازی آشپزخانه

نکات کلیدی در نورپردازی آشپزخانه
نورپردازی آشپزخانه

نکات کلیدی در نورپردازی آشپزخانه

 نورپردازی آشپزخانه 

آشپزخانه به دلیل استفاده‌ و کاربرد فراوان، قلب خانه و مرکز زندگی خانوادگی و پر رفت و آمدترین قسمت خانه محسوب می‌شود از این رو دکوراسیون و نورپردازی آشپزخانه اهمیت بسزایی دارد و به بهبود کیفیت فضا کمک زیادی می‌کند. نورپردازی آشپزخانه شامل نورپردازی های کاربردی برای بخش های پرکاربرد از جمله کانتر و کابینت ها، نورپردازی های دکوراتیو برای ایجاد جذابیت های بصری و نورپردازی عمومی برای ایجاد روشنایی کافی می باشد. استفاده درست و تلفیق این سه روش باعث می شود تا نورپردازی آشپزخانه به بهترین شکل انجام گیرد. رعایت نکات و استفاده صحیح و متناسب نورپردازی آشپزخانه با توجه به مکان و محدوده های متفاوت از جمله اپن، هود، سینک، کابینت ها، کانتر و … داشتن یک آشپزخانه ایده آل را برای شما ممکن می کند.

نورپردازی در آشپزخانه
نورپردازی در آشپزخانه

 

 1. نورپردازی کاربردی در آشپزخانه

نورپردازی کاربردی در جهت روشنایی قسمت های مختلفی که بیشترین استفاده را دارد به کار گرفته می شود. اصولا این قسمت ها شامل کابینت ها، کشوها، کانتر آشپزخانه و سینک ظرفشویی است و به دلیل استفاده زیاد روشنایی در این بخش ها جزء الزامات دکوراسیون آشپزخانه می باشد.

 • نورپردازی داخل کابینت

در نورپردازی کابینت ها بهترین راه استفاده از چراغ های مخصوص در داخل و زیر سقف کابینت ها می باشد و بهتر است که وسیله روشنایی در جلوی کابینت نصب شود.در کابینت هایی که درب های شفاف و شیشه ای دارند میتوان نور کوچکی در انتهای آن نصب کرد.

با توجه به اینکه بسیاری از کارها را بر روی سطح کابینت ها انجام میدهیم. اگر فاقد نور باشند سایه حاصل از نور بخش های دیگر مزاحمت ایجاد میکند. از این رو در نورپردازی داخل کابینت ها توصیه می شود که لامپ ها، ریسه های LED و یا چراغ های مخصوص در داخل و زیر سقف هر کابینت و با فاصله چند اینچ از درب نصب شود. در طراحی های خیلی اصولی، نور بالای کابینت ها با شدت متوسط و نور داخلشان با شدت خیلی کم انتخاب می شوند.

نورپردازی کابینت ها

 • نورپردازی داخل کشوها

برخی طراحان دکوراسیون داخلی بر این عقیده اند که با وام گیری از ایده نورپردازی یخچال استفاده از روشنایی داخل کشوها نیز ایده خوبی می باشد به گونه ای که با باز کردن درب کشو چراغ روشن و با بستن آن خاموش شود. بهتر است برای دیده شدن داخل کشوها به خصوص در شب از این روش نورپردازی استفاده شود.

 • نورپردازی کانتر آشپزخانه

در طول شبانه روز بیشترین استفاده از آشپزخانه بر روی کانتر صورت می گیرد بنابراین نورپردازی این سطح از اهمیت ویژه ای برخوردار است و با توجه به اینکه بیشتر کانتر ها  برای سطح رویه از متریال های درخشنده مانند سنگ مرمر و گرانیت استفاده می کنند بنابراین استفاده از منبع نوری که نور را در سطح کانتر پخش کند بسیار حائز اهمیت است. از این رو بهترین گزینه نصب چراغ های زیر کابینتی می باشد.

نورپردازی کانتر

 • نورپردازی قسمت جزیره در آشپزخانه

امروزه با کوچک شدن متراژ خانه ها، افراد علاقه دارند که از فضا بیشترین استفاده را ببرند به همین دلیل آشپزخانه جزیره که در کوچکترین آشپزخانه ها هم قابل پیاده سازی است میتواند تا اندازه زیادی نیاز افراد را برطرف کند. اگر برای آماده کردن، صرف غذا و دیگر کارها از قسمت جزیره آشپزخانه استفاده می کنید بنابراین می توانید با آویختن یک قفسه ی معلق بالای جزیره و نصب ظروف بر روی آن و استفاده از نورهای نقطه ای کوچک درون آنها توجه را به آن جلب کرده و این قسمت را به نقطه کانونی آشپزخانه تبدیل کنید. همچنین می توانید با نورهای پایین تاب و استفاده از آویزهای زیبا نمای خاصی را در این قسمت ایجاد کنید.

 • نورپردازی بالای سینک ظرفشویی

بعد از نورپردازی کابینت ها، کانتر و کشوها در مرحله بعد نوبت به نورپردازی سینک ظرفشویی می رسد که بهتر است برای دید بهتر، از نورپردازی این قسمت غافل نشوید.

 1. نورپردازی دکوراتیو در آشپزخانه

بعد از به پایان رسیدن نورپردازی کاربردی نوبت به نورپردازی دکوراتیو برای مشخص سازی جزئیات و برجسته سازی بعضی قسمت ها برای مثال یک تابلو نقاشی استفاده شده در طراحی می رسد. میزان استفاده از نور دکوراتیو نسبت به نور عمومی باید 3 برابر باشد و اگر قسمت ویژه ای در آشپزخانه مد نظر دارید این نسبت 5 برابر بیشتر خواهد رسید.

نورپردازی دکوراتیو

در نورپردازی دکوراتیو به سه بخش زیر توجه کنید:

 • استفاده از روشنایی در اطراف آشپزخانه

بهترین روش برای نورپردازی دکوراتیو، نورپردازی دورتا دور آشپزخانه از جمله قسمت هایی مانند زیر کابینت های پایینی، قسمت زیرین جزیره، استفاده از کف پوش هایی که خاصیت انعکاس نور دارند و استفاده از لوازمی که نور را در کل فضا انتشار میدهند می باشد.

 • نورپردازی قسمت بالای کابینت

استفاده از منبع روشنایی در قسمت بالای کابینت، می تواند به عنوان نورپردازی عمومی و در عین حال دکوراتیو در نظر گرفته شود.

 • قسمت داخلی کابینت های آشپزخانه

این نوع نورپردازی بیشتر در کابینت های شیشه ای و شلف ها که مکانی برای لوازم تزئینی به شمار میروند، بکار گرفته و باعث می شود وسایل تزئینی نمای بهتری داشته باشد.

 1. نورپردازی عمومی آشپزخانه یا نورپردازی محیط

حال بعد از به پایان رسیدن دو مرحله قبل به مرحله نورپزدازی عمومی می رسیم. اگر مراحل قبل به درستی انجام گرفته باشد این مرحله نیاز به پیاده سازی نور زیادی نخواهید داشت. زیرا چراغ های دکوراتیو و نورپردازی قسمت های مختلف نور کافی را تامین میکند. همچنین اگر آشپزخانه شما نور طبیعی ندارد می توانید با انتخاب رنگ سفید یا دیگر رنگ های روشن برای بدنه آشپزخانه و دیوارها روشنایی را تا حد خوبی به محیط خود ببخشید. از دیگر عواملی که می تواند کمک زیادی به شما بکند قرار دادن پنجره در آشپزخانه است. اگر آشپزخانه شما دارای پنجره است ، جلوی دریافت نور را نگیرید و پرده ای نازک و روشن برای آن انتخاب کنید.

نورپردازی عمومی

 • لوسترها و چراغ های آویز دکوراتیو آشپزخانه

در آشپزخانه های مدرن لوستر بهترین انتخاب برای قسمت جزیره می باشد اما در انتخاب نوع لوستر باید به متریال به کار رفته در جزیره توجه کنید که از شیشه، فلز، بتن و یا سنگ ساخته شده است. نکته دیگری که در چراغ های آویز یا لوستر ها اهمیت دارد فرد بودن تعداد آن ها و نصب در ارتفاع صحیح (76 سانتیمتر) می باشد. برای مثال با توجه به اندازه جزیره می توانید از یک یا سه چراغ آویز بالای آن استفاده نمایید.

 

نکات پایانی

 • سایه ها را نادیده نگیرید

همانطور که در بخش های قبل به آن اشاره شد یکی از عواملی که نادیده گرفتن آن تاثیر منفی در نتیجه کار دارد سایه های حاصل از نورپردازی قسمت های مختلف است. بنابراین توصیه می شود که بجای استفاده از دو لامپ بزرگ از چند لامپ کوچک در قسمت های مختلف استفاده شود تا نور به خوبی و به تناسب در فضا پخش شود.

 • نور نقطه ای یا نور خطی؟

برای نورپردازی قسمت هایی از آشپزخانه مانند زیر کابینت ها و سقف کاذب به جای نورهای نقطه ای از یک نورپردازی خطی استفاده کنید. نورپردازی خطی در بالای کابینت ها موجب می شود آشپزخانه درخشان تر دیده شود. نور نقطه ای را بالای سینک یا کابینت ها  به شکل توکار نصب کنید تا پرتوهای نور بر سراسر آن هدایت شود.

نورپردازی خطی و نقطه ای

 • دیمر را فراموش نکنید

دیمرها بهترین وسیله برای کنترل میزان نور و صرفه جویی در مصرف برق است که به کمک آن قادر خواهید بود نور مناسب برای قسمت های مختلف آشپزخانه را تنظیم کنید. مسلما نور مناسب بالای میز غذاخوری با نور مناسب برای هود و کابینت ها متفاوت بوده و این دیمرها هستند که قدرت کنترل را به شما می دهند. 

نکته مهم دیگر محل قرار گیری پریز و کلیدهای برق می باشد که باید به آسانی در دسترس قرار گیرد. در پایان کار، نگاهی کلی به آشپزخانه بیاندازید و اطمینان حاصل کنید که قسمتی از قلم نیفتاده است. هر آشپزخانه ای طراحی و چیدمان مخصوص خود را دارد. بنابراین شما می توانید در فضای آشپزخانه از اکسسوری و لوازم مختلف از جمله قاب عکس، نقاشی و یا دیگر لوازم تزئینی استفاده نمایید.

لوکس نوری چیست؟

1399/07/30

لوکس نوری چیست؟

 (نماد: lx) یکای شدت روشنایی در واحد SI است که به صورت شارنوری بر واحد سطح تعریف می‌شود. هر لوکس معادل یک لومن بر متر مربع است. در علوم نورسنجی، لوکس به عنوان مقیاسی برای سنجش شدت نوری که بوسیله چشم انسان درک می‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرد. این واحد در علوم رادیومتری معادل واحد وات بر متر مربع است، اما در لوکس هر طول موج یک ضریب وزنی دارد که طبق تابع درخشندگی محاسبه می‌شود.تابع درخشندگی  یا منحنی حساسیت چشم یاتابع بازده نوری یک تابع یا منحنی است که میانگین حساسیت چشم انسان‌ها به نور را در طول موجهای مختلف مشخص می‌کند.330px-Lux_meter.jpg (330×323)

در زبان انگلیسی جمع و مفرد لوکس یکی است.

 

لومن چیست؟

1399/07/30

لومن چیست؟

یک لومن یا یک واحد توان نوری (Luminous Flux) ، عبارت است از کل نور خارج شده از یک منبع نور در هر ثانیه و یا به عبارتی دیگر کل نور دریافت شده توسط یک جسم در هر ثانیه. که آن را با حرف برگرفته از زبان یونانی فی [Φ ] نشان می دهیم.